ب‌ام‌و ۵۳۰i در برابر ب‌ام‌و ۵۳۰e

ب‌ام‌و ۵۳۰i در برابر ب‌ام‌و ۵۳۰e

این روزها خودروسازان به ندرت سرعت، قدرت یا کارایی را تبلیغ می‌کنند. همه‌چیز درباره‌ی مصرف سوخت، راندمان و دوستی با محیط‌زیست است؛ بنابراین ب‌ام‌و نیز برای زنده ماندن در این دنیا باید خود را با شرایط وفق دهد. به همین منظور این شرکت آلمانی بیش از گذشته خودروهای پلاگین هیبریدی را پیشنهاد می‌کند و هر مدلی در کنار خود نسخه‌ی پلاگین هیبریدی نیز دارد؛ اما چیزی که باید بدان اشاره کرد این است که نسخه‌های پلاگین هیبریدی به اندازه‌ی برادران خود با پیشرانه‌ی کوچک‌تر کارا و کم‌مصرف نیستند. ما این موضوع را درباره‌ی ۵۳۰i و ۵۳۰e می‌بینیم. هر دو خودرو بهای تقریباً یکسانی دارند اما کدام‌یک برای خرید گزینه‌ی بهتری است؟

2018-bmw-530e-m550-01

BMW 5 Series

برای شروع باید بگوییم ب‌ام‌و ۵۳۰i مدل پایه‌ی سری ۵ در آمریکا به شمار می‌رود البته مستحضر هستید که برخی مدل‌ها با پیشرانه‌های دیزلی کوچک‌تر در اروپا عرضه می‌شوند. ۵۳۰i دارای پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲ لیتری توربوی جدید B48 است که به‌صورت استاندارد به گیربکس ۸ سرعته اتوماتیکی متصل شده است. خودرو به‌صورت استاندارد نیرو را چرخ‌های عقب منتقل می‌کند اما به‌صورت سفارشی می‌توان سیستم xDrive را نیز سفارش داد. این پیشرانه توانایی تولید قدرت ۲۴۸ اسب بخاری و گشتاور ۳۵۰ نیوتون متری را دارد. ۵۳۰i ظرف مدت ۶ ثانیه به سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت می‌رسد و البته بسته به انتقال نیرو به چرخ‌ها این عدد در حد دهم ثانیه متغیر است. ب‌ام‌و ادعا می‌کند این خودرو در هر صد کیلومتر ۶٫۵ لیتر سوخت مصرف می‌کند.

BMW 5 Series 2017

اگر خواهان مدلی هیبرید هستید باید ب‌ام‌و ۵۳۰e iPerformance را انتخاب کنید که کمی گران‌تر است اما تنها چند هزار دلار اختلاف بین دو خودرو وجود دارد. این خودرو نیز از پیشرانه‌ی ۴ سیلندر ۲ لیتری توربو استفاده می‌کند اما تنها قدرت ۱۸۰ اسب بخاری و گشتاور ۲۹۱ نیوتون متری دارد. این پیشرانه به واحدی الکتریکی با قدرت ۹۵ اسب بخاری متصل شده است. در مجموع خروجی کل سیستم قدرت ۲۴۸ اسبی و گشتاور ۴۲۰ نیوتون متری است.

bmw-530e_iperformance-2018-1024-08

ب‌ام‌و ادعا می‌کند ۵۳۰e شتاب ۶٫۱ ثانیه‌ای دارد. فکر می‌کنیم به لطف سیستم چهارچرخ محرک و گشتاور آنی پیشرانه‌ی الکتریکی این شتاب بهبود یابد. ب‌ام‌و همچنین ادعا می‌کند این خودرو مصرف سوخت ۱۱۷ MPGe دارد که ما هنوز به‌طور کامل نمی‌دانیم این میزان چگونه محاسبه می‌شود. ما در مدل ۷۴۰e هیبرید مصرف سوخت ترکیبی ۱۱٫۷ لیتری را دیدیم بنابراین این خودرو مطمئناً عملکرد بهتری خواهد داشت.

BMW 5-Series 2017

هر دو خودرو مصرف سوخت بسیار مشابهی دارند اگرچه که ۵۳۰e قوای محرکه‌ی هیبریدی را یدک می‌کشد. وزن اضافه شده و اسب بخار کمتر باعث می‌شود تا این قوای محرکه کمی بیشتر و سخت‌تر کار کند. به علاوه اگر رانندگی نرم و آرامی داشته باشید می‌توانید از مصرف سوخت کمتر مدل‌های هیبریدی تا حدی بهره‌مند شوید. اگر همانند راننده‌ای عادی باشید این خودروها عموماً مصرف سوخت بهتری نسبت به پیشرانه‌های بنزینی کوچک‌تر ندارند. هرچند این قابلیت را دارند که در مسافت‌های کم به‌صورت تماماً الکتریکی مورداستفاده قرار بگیرند. ب‌ام‌و اعلام کرده ۵۳۰e در حالت تمام الکتریکی محدوده‌ی حرکتی ۴۵ کیلومتری دارد.

2017-bmw-5-series-g30-01

2017-bmw-5-series-g30-530i

2017-bmw-5-series-g30-530-01

2017-bmw-5-series-g30-02

2018-bmw-530e-m550-04

در کل انتخاب بین این خودرو کاری آسانی نیست. هر دو خودرو بهای تقریباً یکسانی دارند و همچنین کارایی و مصرف سوخت مشابهی را بر جای می‌گذارند. ب‌ام‌و ۵۳۰e در حالت تمام الکتریکی محدوده‌ی الکتریکی تقریباً مناسب و البته تصور پاک‌تری داشته درحالی‌که ۵۳۰i هندلینگ و دینامیک بهتری داشته و ارزان‌تر است. اگر نظر ما را بخواهید،۵۳۰i انتخاب بهتری است زیرا خالص‌تر بوده اما قطعاً برادر هیبریدی نیز نظر خریدارانی را که خودروی سبزتری می‌خواهند را به خود جلب خواهد کرد.

BMW 530e

bmw-530e_iperformance-2018-1024-01

bmw-530e_iperformance-2018-1024-08

bmw-530e_iperformance-2018-1024-0a

منبع: bmwblog

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *