عصاره عشق و اصالت؛ ملاقات با پورشه ۹۱۱ کررا S [تماشا کنید]

عصاره عشق و اصالت؛ ملاقات با پورشه ۹۱۱ کررا S [تماشا کنید]

۹۱۱ یک محصول لوکس دو در اسپرت از کمپانی پورشه است .نخستین نسل از ۹۱۱ در سال ۱۹۶۳ رو نمایی و عرضه شد و تا به امروز ۷ نسل از این خودروی پر طرفدار به فروش رسیده است.

پورشه ۹۱۱ را باید یکی از اصیل‌ ترین سوپر اسپرت‌ های تاریخ دانست. این کوپه با نزدیک به ۵۰ سال قدمت، به یک سمبل برای اتومبیل‌ هایاسپرت تبدیل شده و هر نسل آن، بهترین در کلاس خود بوده و همواره رقبا را به چالش کشیده است.

در طول تولید ۹۱۱، این کوپه با کم ترین تغییرات ممکن، آن هم جهت بهبود آیرودینامیک روبرو شده است. به همین دلیل است که برخی از کارشناسان عقیده دارند که طراحان پورشه، تنبل ترین طراحان دنیا هستند، چرا که هر نسل آن با نسل پیشین تفاوت چندانی ندارد.

911-16-w600

در طراحی نسل جدید،گرچه فرم کلی نگه داشته شده، اما از آغاز سپر جلو تا پایان سپر عقب بهینه سازی و پیشرانه آن تقویت شده است. از سوی دیگر نسل جدید، نخستین اتومبیل با بهره مندی از یک گیربکس ۷ دنده اتوماتیک دو کلاچه PDK است.

پورشه باحفظفرم کلی ۹۱۱ همواره این ماشین را مورد بهینه سازی قرار دادهو هر نسل آن بیشتر از نسل پیشین خودنمایی کرده است.

با اینکه نسل جدید پورشه ۹۱۱ در نگاه نخست دارای شباهت های فراوان به نسل پیشین است، اما با نگاهی ژرف در می یابیم که در اینجا سخن از اتومبیلی کاملا نو در میان است.

911-11-w600

نسل جدید در همه اندازه های بدنه از رشد چشمگیری را تجربه کرده است. این اتومبیل در طول بدنه ۵۶ میلی متر و فاصله میان اکسل ها نیز از ۱۰۰ میلی متر کشیده تر شده است.

از این گذشته برای بالاتر بردن پایداری و چسبندگی به راه، فاصله عرضی میان چرخ های آن نیز ۶۵ میلی متر افزایش یافته، اما بلندای آن نسبت به نسل پیشین ۱۱ میلی متر کاهش پیدا کرده است.

طول، عرض و ارتفاع بدنه آن به ترتیب برابر با ۴۴۹۱، ۱۸۰۸، ۱۲۹۵ میلیمتر و فاصله اکسل های آن از یکدیگر برابر با ۲۴۵۰ میلی متر است. ویژگی طراحی نسل جدید ۹۱۱ بیشتر در فرم آینه های بیرونی است که به روی درها منتقل شده اند.

911-8-w600

از این گذشته اسپویلر اتوماتیک پورشه کاررا S که از سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت از جای خود بیرون می آید نیز پهن تر از مدل پیشین و دارای کارایی بهتری است.

شاسی این ماشین نیز نسبت به مدل پیشین کاملا دگرگون شده. سنگینی این شاسی که از آلومینیوم و فولاد با مقاومت بالا ساخته شده، بسته به مدل تا ۴۵ کیلوگرم کمتر تر از نسل پیشین است.

پورشه ۹۱۱ یکی از با اصالت ترین و معروف ترین مدل های این برند آلمانی است که در بسیاری از مسابقات اتومبیل رانی نیز به علت عملکرد بسیار خوب پیشرانه و همچنین هندلینگ و فرمان پذیری خیلی خوب از آن استفاده می شود.

علاوه بر این ها خودرویی است که با وجود اسپرت بودن، در خیابان های شهر همانند سایر خودروهای لوکس می تواند یکه تازی و چشم ها را به خود خیره کند.

طراحی داخل کابین و امکانات رفاهی

وقتی که وارد کابین نسل جدید پورشه ۹۱۱ Carrera Sمی شویم، متوجه دگرگونی هایی در طراحی آن می شویم. این تغییرات به گفته برخی از کارشناسان از فرم و ویژگی های کابین پورشه کاررا GT سال ۲۰۰۳ الهام گیری شده است.

تو دوزی تمام چرم با رنگ قرمز نقش بسزایی در زیبایی کابین این سوپر اسپرت دارد. آمپرهای این مدل که از ۵ نشان دهنده گرد تشکیل شده است جلوه ای خاص به کابین بخشیده است.

911-3-w600

در این میان نشان دهنده ی دور شمار موتور که بزرگتر از سایر نشان دهنده هاست در کانون آمپرها جای دارد و نشان دهنده سرعت سنج در سمت چپ آن جاگذاری شده است.

در سمت راست دور شمار موتور نیز یک نشان دهنده دیجیتال قرار دارد که قسمتی از کامپیوتر رانندگی این ماشین به شمار می آید و در دو سوی بیرونی راست و چپ آن نیز چهار نشان دهنده دیگر از قبیل نشان دهنده سوخت، دما سنج موتور، فشار روغن و آمپر باتری قرار گرفته است.

در بالای قسمت کنسول میانی یک ساعت با کورنومتر وجود دارد که در بردارنده ی سامانه اندازه گیری شتاب یا Launch Control نیز است. افزایش فاصله محورهای این ماشین نیز فضای خوبی را در این کابین پدید آورده که راحتی و لذت رانندگی با این سوپر اسپورت را بالاتر برده است.

911-1

کابین نسل جدید پورشه ۹۱۱ کاررا نیز گرچه دارای شباهت هایی به نسل پیشین است، اما در بر دارنده ی ویژگی های نو نسبت به آن است. در این میان شاید کنسول میانی بلند این ماشین که از پورشه پانامرا قرض گرفته شده یکی از ویژگی های کابین نسل جدید این مدل باشد.

کیفیت بسیار خوب ادوات و همچنین وجود تجهیزات و امکانات رفاهی متعدد در این مدل موجب شده تا علاوه بر ویژگی های اسپرت، حس سواری در یک خودرو لوکس را به سرنشینان خود القا کند.

کاررا ۹۱۱ مجموعا دارای ۶ ایربگ است که به صورت جانبی، پرده ای و برای سرنشین و راننده طراحی شده است. از امکانات جالب این مدل می توان به سیستم پشت سری های صندلی فعال اشاره کرد که در هنگام واژگونی به صورت خودکار از جای خود خارج شده و از برخورد احتمالی سر سرنشینان به زمین جلوگیری می کنند.

911-7-w600

کمربند های ایمنی پیش کشنده ،سیستم تهویه هوا مطبوع، کنترل اتوماتیک دوگانه، سیستم صوتی تصویری مولتی مدیا، رادیو پخش، نمایشگر، سیستم امنیتی قفل مرکزی، ایموبلایزر، دزدگیر و… اشاره کرد.

مشخصات فنی پورشه ۹۱۱ کررا S

کاررا s با پیشرانه ای نو که پورشه آن را Porsche Intelliget Performance نامگذاری کرده راهی بازار شد. یک موتور باکسر ۶ سیلندر ۳٫۸لیتری با ۲۴ سوپاپ در سر سیلندر هایش که گرچه در توان و گشتاور، نیرومند تر از نسل پیشین است، اما مصرف سوخت آن ۱۶ درصد کمتر از مدل قبلیاست، که این یک نکته ی مثبت برایش محسوب می شود.

پورشه برای کاهش مصرف سوخت این موتور از راهکارهایی چون سامانه StartStop که در ترافیک و حالت ایستاده موتور ماشین را به صورت خودکار خاموش می کند به همراه سامانه الکترومکانیکی فرمان و جعبه دنده ی ۷ سرعته سود جسته است.

911-14-w600

بیشترین توان و گشتاور این موتور به ترتیب برابر با ۴۰۰ اسب بخار در ۷ هزار دور و ۴۴۰ نیوتون متر در ۵۶۰۰ دور در دقیقه است. همچنین شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر و بیشترین سرعت این سوپر اسپرت پورشه برابر با ۳٫۴ ثانیه و ۳۰۲ کیلومتر در ساعت است.

911-15-w600

میانگین مصرف سوخت این آلمانی ۱۴۵۵ کیلوگرمی ۱۱٫۵کیلومتر بر هر لیتر بنزین است.

معمولا خریداران اتومبیل های سوپر اسپرت بیشتر به توانایی های شتاب و سرعت اتومبیل های این کلاس می اندیشند تا مصرف سوخت. اما این روزها که همه جا سخن از خودروهای سبز و دوستدار محیط زیست است، یک ماشین سوپراسپرت نیز باید سبز باشد و با نگرش به محیط زیست پاک طراحی شده باشد.

از سوی دیگر گفته می شود که در آینده امکان به بازار آمدن پورشه ۹۱۱ با تکنولوژی هیبریدی نیز وجود خواهد داشت. پورشه ۹۱۱ کاررا با برخورداری از دینامیک بالای رانندگی، سامانه ی فنر بندی سفت و اسپرت و فرمانی با دقت بسیار بالا از پرطرفدارترین اتومبیل های اسپرت در جهان است.

911-9-w600

نسل جدید این ماشین بسته به مدل و اندازه وسایل سفارشی از یک دینامیک رانندگی درخور نگرش سود می برد. در این زمینه به ویژه باید از سامانه PDCC )یا (Porsche Dynamic Chassis Control که برای نخستین بار برای مدل کاررا S قابل سفارش است نام برد.

این سیستم نقشی اساسی در کنترل اتومبیل در مانورهای سخت را بر عهده دارد و از حرکت های ناگهانی بدنه در مانورها پیشگیری می کند. بدین روی چرخ ها با رینگ ۲۰ اینچی پورشه همواره در بهترین وضعیت خود در تماس با راه باقی مانده و از چسبندگی بسیار بالایی به سطح راه برخوردار است و با بالاترین سرعت، کنترل ماشین را در مانورها و سر پیج ها آسان تر می کند.

911-10-w600

سیستم تعلیق این مدل نیز مانند دیگر خودروهای اسپرت نسبتا سفت و خشک بوده و صندلی های اسپرت و عضلانی آن نیز به خوبی بدن شما را تحت حمایت خود قرار می دهند.

رانندگی با پورشه ۹۱۱ تجربه ای است که شاید از نظر اینکه هم بسیار اسپرت است هم لوکس، بسیار خاص و به یاد ماندنی است. پورشه ۹۱۱ را باید یک الگو و معیار شگفت انگیز برای عملکرد و بهره وری در یک خودرو دانست. شاید به جرات بتوان پورشه ۹۱۱ را یکی از کامل ترین خودروهای اسپرت دانست.

اما باید این نکته را در نظر داشت که در ایران هزینه نگهداری این دسته از خودروها بسیار بالا بوده، از طرفی نیروی متخصص برای انجام خدمات فنی خودروهای اسپرت و خاص نیز به ندرت یافت می شود. به همین خاطر قبل از خرید خودرویی لوکس و در عین حال اسپرت باید تمامی جوانب را سنجید تا بتوان انتخابی درست و شایسته داشت.

911-13-w600

۳۸۰۰ سی سی حجم موتور
۶ سیلندر تعداد سیلندر
بوکسر(تخت) آرایش قرار گیری سیلندرها
۴۰۰ اسب‌ بخار حداکثر توان خروجی
۴۴۰ نیوتن بر متر حداکثر گشتاور خروجی
موتور عقب، دیفرانسیل عقب آرایش فنی
اتوماتیک تیپ‌ترونیک نوع جعبه دنده
۷ سرعته تعداد دنده
۴٫۳ ثانیه شتاب ۰-۱۰۰
۳۰۲ کیلومتر بر ساعت حداکثر سرعت

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *