رکورد گران قیمت ترین خودروهای آمریکایی و انگلیسی جهان شکسته شد؛ اولین ساخته کارول شلبی و جگوار D-Type

رکورد گران قیمت ترین خودروهای آمریکایی و انگلیسی جهان شکسته شد؛ اولین ساخته کارول شلبی و جگوار D-Type

شاید بوگاتی شیرون یا لامبورگینی سنتناریو گران قیمت ترین خودروهای تولیدی حال حاضر جهان باشند، اما مسلما قیمت این خودروها فاصله قابل توجهی با سوپر اسپرت های کلاسیک و خودروهای مسابقه ای با ارزش تاریخی دارد.

در این مطلب قصد داریم به معرفی دو دستگاه از گران قیمت ترین خودروهای کلاسیک حراج شده در چند روز اخیر پردازیم. خودروهایی که در کشور خود رکورد گران قیمت ترین ماشین های تاریخ را به سطح جدیدی ارتقاء داده اند.

در دهه ۶۰ میلادی و در دورانی که خودروهای آمریکایی به سمت بزرگ تر شدن و طراحی های نسبتا عجیب و غریب می رفتند، کارول شلبی ایده ای نو در سر داشت. نتیجه ایده پردازی او تولد یک خودروی اسپورت روباز با بدنه انگلیسی و موتور هشت سیلندر V شکل ساخت فورد بود که کبری نام گرفت.

most-expensive-american-car-ever-sold-at-auction-is-carroll-shelbys-cobra-110492_1

most-expensive-american-car-ever-sold-at-auction-is-carroll-shelbys-cobra_2

نسخه های مختلف این خودروی اسپورت کلاسیک با قیمت های بالایی در بین مجموعه داران معامله می شوند؛ اما وقتی صحبت از اولین نمونه تولید شده باشد، مسلما قیمت نجومی خواهد بود.

به تازگی در حراجی RM Sotheby که در کالیفرنیا برگزار شده، اولین شلبی کبری ساخته شده با شماره شاسی CSX 2000 رکورد قیمت خودروهای آمریکایی را جابجا کرده و با رقم فوق العاده بالای ۱۳٫۷۵ میلیون دلار به فروش رفته است. رکورد قبلی گران ترین خودروی آمریکایی به یک دستگاه فورد GT40 مدل ۱۹۶۸ تعلق داشت. این خودرو در سال ۲۰۱۲ با قیمت ۱۱ میلیون دلار معامله شده بود.

most-expensive-american-car-ever-sold-at-auction-is-carroll-shelbys-cobra_8

بدون شک پیشینه کبری شلبی نقشی اساسی در تحقق قیمت یاد شده دارد؛ زیرا این خودرو علاوه بر این که اولین نمونه تولیدی توسط شلبی است، هرگز مالکی هم جز کارول شلبی افسانه ای نداشته است. نکته جالب اینکه در طول حیات، این کبری مورد بازسازی قرار نگرفته و روکش صندلی های آن دچار پوسیدگی های زیادی شده است.

most-expensive-american-car-ever-sold-at-auction-is-carroll-shelbys-cobra_5

در زیر کاپوت شلبی کبری یک موتور ۴٫۳ لیتری هشت سیلندر ساخت فورد قرار دارد که توان تولیدی آن برای یک خودروی سبک وزن بیش از حد نیاز است. در سال های اولیه تولید، مجله معروف Road & Track موفق به تست این اتومبیل خاص شده و در آن زمان شتاب صفر تا ۶۰ مایل را ۴٫۲ ثانیه اندازه گیری کرده که حتی با استانداردهای امروزی زمان بسیار سریعی است.

most-expensive-american-car-ever-sold-at-auction-is-carroll-shelbys-cobra_9

برای مقایسه اتومبیل هایی مثل ب ام و M3، دوج چلنجر و لامبورگینی گالاردو شتابی ۴٫۲ ثانیه ای دارند. ناگفته نماند تست Road & Track، تنها تست انجام شده بر روی گران ترین خودروی آمریکایی است.

06-shelby-cobra-csx2000-rm-1

آن چیزی که باعث تعجب بیشتر می شود اینست که شلبی کبری CSX 2000 می تواند مسافت یک چهارم مایل را در عرض ۱۳٫۸ ثانیه طی کند که آن هم در مقایسه با استانداردهای امروزی رقم بسیار مناسبی محسوب می شود.

برای مثال خوب است بدانید که ب ام و ۳۲۸i که هم اکنون بر روی خط تولید قرار داد برای چنین کاری به زمان ۱۴٫۷ ثانیه محتاج است و پورشه پانامرا ۴sزمانی در حدود ۱۳٫۵ ثانیه برای رسیدن به پایان ۴۰۰ متر نیاز دارد.

حداکثر سرعت این شلبی کبری اولیههم که متعلق به نیم قرن پیش است، به ۲۴۶ کیلومتر بر ساعت می رسد.

حال به سراغگران قیمت ترین خودروی انگلیسی تاریخ می رویم که اخیرا در موسسه حراجی RM Sotheby به فروش رفته است.

1955-jaguar-d-type (1)

جگوار دی تایپ D-Type در سال ۱۹۵۴ برای شرکت در مسابقات ۲۴ ساعته لمانز طراحی و تولید شد، که توانست به افتخارات زیادی دست پیدا کند. تولید این خودروی انگلیسی زیبا تا ۱۹۵۷ ادامه داشت.

این خودرو در زمان تولید بخاطر ظاهر آیرودینامیکش بسیار مشهور بود و به یکی از رقبای سرسخت مسابقات لمانز تبدیل شد. این خودرو دارای پیشرانه ۶ سیلندر خطی است که ۳٫۸ لیتر حجمدارد و از سیستم سوخت رسانی تمام انژکتوری بهره می برد.

1955-jaguar-d-type (5)

چندی پیش در حراجی مشهور RM Sotheby یک دستگاه جگوار دی تایپ ۱۹۵۵ به قیمت ۲۱ میلیون و ۷۸ هزار دلار به فروش رسید. این نمونهکه با شماره شاسی XKD 501 شناخته می شود در سال ۱۹۵۵ به تیم اتومبیلرانی اسکاتلندی Ecurie Ecosse تحویل داده شد.

ران فلاکهارت و نینیان سندرسون راننگان آن در مسابقات لمانز بودند. این جگوار زیبا در مسابقات لمانز سال ۱۹۵۶ با گذراندن ۴۰۳۴ کیلومتر و میانگین سرعت ۱۶۸ کیلومتر در ساعت توانست به مقام اول دست یابد.

1955-jaguar-d-type (6)

جالب است بدانید در این مسابقه مقام اول تا سوم در دستان جگوار دی تایپ بود. از این خودرو فقط گهگاهی در مسابقات لمانز استفاده می شد تا اینکه در ژوئن ۱۹۵۷ به صاحب جدیدش فرخته شد. این خودروی زیبا در سال ۱۹۵۷ قهرمان مسابقات لمانز شد تا برتری خود را به تمام رقبا ثابت کند.

1955-jaguar-d-type (7)

تا پیش از فروش این جگوار تاریخی، رکورد گران قیمت ترین خودرو انگلیسی متعلق به یک دستگاه آستون مارتین DB4 جی تی زاگاتو بود که در سال ۲۰۱۵ به قیمت ۱۴٫۳ میلیون دلار به فروش رفته بود.

نکته جالب در مورد حراج جگوار دی تایپاین است که برای به دست آوردن این خودروی زیبا ۴ کلکسیونر حرفه ای به مدت ۱۵ دقیقه در حال رقابت بودند.

1955-jaguar-d-type (8)

دلیل اصلی ارزش بالای این خودرو پیروزی و شرکت در دو دوره از مسابقات لمانز است که در کنار حفظ اصالت و دارا بودن تمام مدارک تاریخی، این بریتانیایی زیبا را به یکی از ارزشمند ترین خودروهای تاریخ خودروسازی بدل کرده است.

1955-jaguar-d-type (9)

حتی عکس های تاریخی بسیاری در کنار این خودرو به مالک جدیدش تحویل داده شد که این خودرو را در مسابقات نشان می دهد. تصویر بالا نیز مربوط به یکی از همین تصاویرتاریخی است.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *