رکوردی تازه برای خودروهای برقی؛ تسلا مرز شتاب ۲٫۵ ثانیه را شکست

رکوردی تازه برای خودروهای برقی؛ تسلا مرز شتاب ۲٫۵ ثانیه را شکست

کمپانی خودروسازی فارادی فیوچر ادعا می کند که مدل FF 91 این شرکت سریع‌ترین خودروی تولید انبوه جهان از نظر شتاب گیری خواهد بود اما پیش از مطرح کردن چنین ادعایی فارادی باید بداند که گرفتن چنین عنوانی از تسلا مدل S P100D به هیچ وجه آسان نیست.

رکوردی تازه برای خودروهای برقی؛ تسلا مرز شتاب 2.5 ثانیه را شکست

در جدیدترین تست هایی که توسط وبسایت موتور ترند برگزار شده است این مدل تسلا توانسته است به شتاب صفر تا صد کیلومتر بر ساعت ظرف تنها ۲.۲۷۵۵ ثانیه دست پیدا کند. به این ترتیب این خودروی سدان رکوردی سریعتر از فراری لافراری، پورشه ۹۱۱ توربو اس، پورشه ۹۱۸ و مکلارن P1 را از خود بر جای گذاشت.

رکوردی تازه برای خودروهای برقی؛ تسلا مرز شتاب 2.5 ثانیه را شکست

در صورتی که حالت رانندگی تسلا مدل S P100D را بر روی حالت Ludicrous قرار دهید در این صورت این خودرو در دستیابی به سرعت ۴۸ کیلومتر بر ساعت از حالت سکون سریعتر از هر خودروی دیگری عمل خواهد کرد و برای رسیدن به چنین سرعتی به تنها ۰.۸۷ ثانیه زمان نیاز خواهد داشت.

برای مقایسه بد نیست بدانید که چنین زمانی در مقایسه با زمان پورشه ۹۱۱ توربو اس به میزان ۰.۰۵ ثانیه سریعتر است. تسلا در مدت ۱.۳ ثانیه به سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت و در مدت ۱.۷ ثانیه به سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا می‌کند.

با این حساب این خودرو موفق شده است تا زمان ۴۰۰ متر یا همان یک چهارم مایل را نیز در مدت ۱۰.۵ ثانیه و با حداکثر سرعت ۲۰۱ کیلومتر بر ساعت به ثبت برساند.

رکوردی تازه برای خودروهای برقی؛ تسلا مرز شتاب 2.5 ثانیه را شکست

راز اصلی سریع بودن تسلا در شتاب گیری را باید در الکتروموتورهای قدرتمند آن جستجو کرد که نیروی خود را از یک باتری ۱۰۰ کیلووات ساعتی لیتیوم-یونی دریافت می کنند.

الکتروموتوری که به چرخ های جلو نیرو می رساند. دارای ۲۵۹ اسب بخار قدرت و ۳۷۵ نیوتون متر گشتاور است و الکتروموتور متصل شده به چرخ های عقبی نیز دارای ۵۰۳ اسب بخار قدرت و ۷۱۱ نیوتون متر گشتاور است.

سیستم لانچ کنترل تسلا نیز در نوع خود بسیار خاص است. این سیستم در فاصله ی بین شتابگیری ها اقدام به خنک کردم موتورها با استفاده از سیستم تهویه مطبوع خودرو می کند و همزمان کمی دمای باتری ها را نیز افزایش می دهد تا خودرو بتواند به بهترین عملکرد خود دست پیدا کند.

رکوردی تازه برای خودروهای برقی؛ تسلا مرز شتاب 2.5 ثانیه را شکست

در خصوص اینکه آیا تسلا خودرویی سریعتر از این هم خواهد ساخت باید پاسخ داد که امکان چنین کاری وجود دارد اما ایلان ماسک گفته است که این شرکت فعلا به سراغ تولید باتری با ظرفیت بیش از ۱۰۰ کیلووات ساعت نخواهد رفت. چنین سخنی به این معنا است که تسلا احتمالا برای مدت طولانی نخواهد توانست چنین عنوانی را برای خود حفظ کند.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *