بررسی ام وی ام ۵۳۰ در بازار خودروهای دست دوم

بررسی ام وی ام ۵۳۰ در بازار خودروهای دست دوم

اگر در دفترچه خاطرات حدود۴ الی ۵ سال به عقب باز گردیم، به نقطه عطف سال ۹۱ در بازار ارز می رسیم که باعث ۳ برابر شدن قیمت تمامی خودروها و افت کیفیت قابل توجه خودروهای تولیدی ایران خودرو و سایپا شد.

این شرایط مهلک اگرچه ضربه شدید اقتصادی و قفل شدن اغلب بازارهای کشور را به دنبال داشت اما از سوی دیگر باعث رونق گرفتن بازار خودروهای چینی در کشور شد که پیشتر از آن به هیچ عنوان برای مشتری ایرانی جذاب نبودند.

بررسی ام وی ام 530 در بازار خودروهای دست دوم

در تحلیل این تحول می توان به مثلث افت کیفیت خودروهای داخلی، افزایش شدید قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم و هوشمندی چینی ها در عرضه خودروها با شرایط فروش اقساطی اشاره کرد.

به هرحال چینی ها موفق شدند تا در سایه تلاش همیشگی و بهره برداری هوشمندانه از شرایط جدید، سهم خود را در بازار افزایش دهند اما حالا که پنج سال از آن دوران گذشته، تا چه حد می توان نسبت به خرید خودروهای دست دوم مربوط به حدود سال های ۹۰ خوشبین بود؟

به منظور بررسی این وضعیت تصمیم گرفتیم تا به سراغ یکی از مدل های دست دوم MVM 530 با کارکردی در حدود ۵۶ هزار کیلومتر برویم که این روزها در بازه قیمتی کمتر از ۳۰ میلیون تومان قرار می گیرد.

بررسی ام وی ام 530 در بازار خودروهای دست دوم

طراحی ظاهری:

طراحی کلی خودرو به گونه ای است که در قسمت جلوی خودرو خطوط تیزی مشاهده نمیکنیم و این طراحی ملایم و آرام چهره ای شرقی را در این خودرو را القا می کند.

طراحی مکعب مانند و بدون شیب قسمت عقب خودرو، چهره زیبایی را به خودرو نمی دهد و در کل این خودرو آنگونه که به دل مردم چین می نشیند، برای ما خوشایند نیست.در واقع طراحی خودرو به گونه ایست که انگار طراحان تنها به خط کش و پرگار دسترسی داشته اند و تصمیم گرفته اند هیچ خط منحنی و پیچیده ای را در ظاهر ۵۳۰ به کار نگیرند.

بررسی ام وی ام 530 در بازار خودروهای دست دوم

دست گیره های در این خودرو به صورت کششی است و قاب در کاملا در داخل کابین قرار گرفته و خودرو اینگونه از دو راه معروف دزدی در ایران که معمولا ماشین های ایران خودرو قربانی این نوع دزدی ها میشوند، مصون است و برخلاف خودرویی مانند پژو ۲۰۶، لبه ای برای گرفتن و خم کردن در وجود ندارد.

رینگ های ۱۵ اینچی و کوچک بودن ابعاد لاستیکها نسبت به کل خودرو، باز هم از ناهنجاری هایی است که باعث شده چهره ی خودرو دلنشین نباشد ولی اگر پیگیر طراحی خودروهای چینی باشید احتمالا می دانید که در سال های اخیر این نقیصه شایع نیز رفع شده است.

ویژگی مثبتی که می توان به این خودرو نسبتداد، تعبیه کردن سانروف معمولی برای این خودرو است که البته این آپشن فقط در بازار عجیب ایران، نکته قابل بیانی به حساب می آید و خشنود کننده است که با مبلغی که برای این خودروی چینی می پردازیم، از قابلیت ماشین های رده ۶۵ میلیون به بالا برخوردار می شویم.

بررسی ام وی ام 530 در بازار خودروهای دست دوم

طراحی داخلی MVM 530

در فضای داخل نیز در بر همان پاشنه طراحی خارجی می چرخد، برخلاف خودروهای جدید چینی از نسل قدیمی آن ها نباید توقع طراحی زیبا و متعادل و هماهنگ را داشت. نا هماهنگی و سادگی بیش از حد طراحی داشبورد و خطوط صاف بخش میانی مربع مستطیل گونه ضبط، در ابتدا شاید نا خوشایند به نظر برسد، ولی قابل تحمل است و کیفیت متریال های استفاده شده در درون خودرو، نسبت به رقبای این ماشین در این رده قیمتی، این طراحی و نا هماهنگی را قابل تحمل تر میکند و دیگر به چشم نمی آید.

بررسی ام وی ام 530 در بازار خودروهای دست دوم

امکانات رفاهی و تجهیزات MVM 530:

کنسول دو بخشی میانی با دو دریچه هوا برای سرنشینان عقب، چرم نسبتا خوب صندلی ها، سیستم تهویه خودکار مطبوع، پخش فابریک شرکت با قابلیت خواندن سی دی و USB، دکمه های میانبر ضبط روی فرمان، دو ایربگ برای راننده و سرنشین کنار و خروجی برق ۱۲ ولت از کنسول میانی طرف سرنشین کنار راننده از دیگر موارد قابل ذکر داخل خودرو است.

از معایب داخل خودرو می توان به استفاده از نمایشگرهای پشت آمپر با جنس یکسان با سیستم تهویه مطبوع و پخش اشاره کردکه دید خوبی ندارد. در نور روز نوشته های نقش بسته بر روی آن ها را به سختی می تواندید.

بررسی ام وی ام 530 در بازار خودروهای دست دوم

با این وجود اگر بخواهیم فضای داخلی خودرو را به شکل کلی ارزیابی کنیم، می توان آن را قابل قبول دانست به خصوص شکل خاص سقف فضای زیادی را برای سرنشینان عقب ایجاد می کند.

صندلی ها نیز بسیار نرم و بزرگ انتخاب شده اند و اصلا سرنشینان را در بر نمی گیرند اما رفاه و آسایش قابل قبولی دارند.

مشخصات فنی ام وی ام ۵۳۰

ام وی ام ۵۳۰ از موتور ۲ لیتری ۴سیلندر ۱۶ سوپاپ با توان ۱۳۹ اسب بخار در ۵۷۵۰ دور در دقیقه بهره می برد که این موتور می تواند این ماشین را به حداکثر سرعت ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت برساند.

این خودرو از جعبه دنده دستی ۵ دنده برخوردار استکه گشتاور تولیدی ۱۸۲ نیوتن متر در۴۳۰۰ تا ۴۵۰۰ دور در دقیقه را به ارمغان می آورد.

شتاب صفر تا صد این خودرو طی تست های انجام شده در شرایط غیر استاندارد۱۴ الی ۱۵ ثانیه بود که برای این حجم موتور و توان خروجی قابل قبول است و MVM 530 را در ردیف سایر سدان های بازار قرار می دهد.

بررسی ام وی ام 530 در بازار خودروهای دست دوم

تجربه رانندگی

ابتدا که پشت فرمان خودرو بنشینید، فرمان خوش دست وفضای بزرگ کابین نظر شما را جلب میکند، استارت نرم خودرو باعث می شود در دور موتورهای پایین صدای زیادی داخل کابین احساس نشنوید، اما در دور موتور های بالا صدای زیادی در داخل کابین شنیده می شود و اگر اهل رانندگی اسپرت و هیجانی باشید می توانید حجم صدا را آزار دهنده توصیف کنید.

دنده به نرمی جا می خورد، ولی طرز قرار گیری دنده ها در جعبه دنده، در ابتدا که قلق قرار گیری آن دستتان نباشد، شما را در تعویض دنده ها دچار مشکل می کند.

نکته اصلی دنده ها در جعبه دنده های مورد استفاده در ام وی ام آن است که بر خلاف گیربکس اکثر خودروهای جدید، دنده ها بسیار سبک در نظر گرفته شده اند و این موضوع بر روی شتاب ثانویه و کشش خودرو تاثیر منفی می گذارد. وجه دیگر این مشکل در مسافرت های خانوادگی خود را نشان می دهد، جایی که ممکن است ماشین در سربالایی های تند کم بیاورد.

بررسی ام وی ام 530 در بازار خودروهای دست دوم

البته دیدگاه مهندسان چینی، کاهش مصرف سوخت به واسطه استفاده از دنده های سبک تر بوده است که ممکن است در شرایط جاده های کم ارتفاع و اصطلاحا کفی چین راه حل درستی باشد اما برای مواجه با مسیرهای کوهستانی ایران، این مشکل باعث می شود که رانندگان ناچار به فشار آوردن بر روی پیشرانه و رانندگی با دور موتورهای بالا باشند که احساسی از آسیب زدن به خودرو را به راننده و سرنشینان القا می کند.

سیستم تعلیق MVM 530 در جلو از نوع مک فرسون و در عقب از نوع اتصالات چندگانه است و عملکرد آنها به قدری نرم است که می توان گفت بر روی هندلینگ تاثیر منفی گذاشته اند و در مدل های اولیه ۵۳۰ برخی از مالکین ناچار به تعویض کمک فنرها می شدند تا از شدت بازی و ناپایداری خودرو کاسته شود، ترمز های استفاده شده در هر چهار چرخ دیسکی هستند و عملکرد آنها قابل قبول و مورد اطمینان به نظر می رسد.

بررسی ام وی ام 530 در بازار خودروهای دست دوم

فرمان خودرو با اینکه برقی نیست، ولی خیلی نرم و بی حس عمل میکند و البته باید توجه کنید و در سرعت های بالا احتیاط کنید که این عملکرد خوب تعلیق و نرمی فرمان باعث بروز حادثه نشود چرا که فرمان در سرعت های بالا بیش از حد تیز و سبک عمل می کند. جرا که MVM 530 از تکنولوژی سفت کننده فرمان در سرعت های بالا بی بهره است.

عملکرد پدال های گاز و ترمز و کلاچ مناسب است و تنها ایراد را می توان در بالا بودن پدال کلاچ و بلندی فاصله بین تعویض دنده ها دانست، به نوعی که دست شما باید فاصله زیادی را برای تغییر دنده از ۱ به ۲ و …طی کند.

بررسی ام وی ام 530 در بازار خودروهای دست دوم

MVM 530 دید اطراف خوبی را دارد ولیکن دید پشت سر ممکن است به واسطه بالا بودن ارتفاع صندوق عقب کمی مشکل ساز باشد.

بررسی ام وی ام 530 در بازار خودروهای دست دوم

MVM 530 بخریم یا نه؟

ام وی ام ۵۳۰ از ابتدای ورودش که مدل های ۱۳۸۹ به حساب می آیند تا سال ۱۳۹۴ در بازار عرضه می شد و حالا نیز جای خود را به مدل ۵۵۰ داده است. اما حالا می توان MVM 530 را در انواع مختلف کارکرده و صفر در بازه قیمتی ۲۲ تا ۴۰ میلیون تومان در بازار خریداری کرد.

به طور کلی می توان گفت که خرید ۵۳۰ دست دوم با توجه به افت قیمت زیاد و قیمت مناسبش در بازار دست دوم ریسک چندانی به همراه ندارد و حتی فراوانی قطعات یدکی نیز به نسبت مناسب است، اما ظاهرا کیفیت خدمات دهی شرکت مدیران خودرو در تمامی شهر ها یکسان نیست و از این رو توصیه می کنیم مطلب مربوط به راهنمای جامع خرید خودروهای چینی را مطالعه بفرمایید.

البته فارغ از بحث خدمات پس از فروش، شاید جالب باشد که بدانید خودروهای ام وی ام و نیز در طی سال های اخیر با مشکلات مربوط به عرضه قطعات یدکی تقلبی دست به گریبان بوده اند ولی ام وی ام اخیرا طرح هایی را برای ارزیابی قطعات اصلی و جلوگیری از استفاده از قطعات تقلبی در نظر گرفته است.

با وجود چنین مشکلاتی اما مالک خودرو مورد بررسی از کیفیت خودرو در طول ۴ سال استفاده رضایت نسبی دارد و از خرید ام وی ام ۵۳۰ در عوض خودروهای بی کیفیت داخلی پشیمان نیست.

در واقع می توان گفت که متاسفانه خودروسازان داخلی با بی تدبیری عرصه را به رقبای چینی واگذار کرده اند و شرکت هایی مانند مدیران خودرو نیز با درس گرفتن از مشکلات سال های اول خود، در عین عرضه خودروهای پیشرفته تر و زیباتر، با حرکتی رو به جلو و پیوسته به سمت تامین رضایت مالکین گام بر می دارند.

در همین رابطه بخوانید

راهنمای جامع خرید خودروهای چینی؛ تفاوت میان لبخند رضایت و ضررهای هنگفت

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *